Wysuszone i zmęczone oczy, które każdego dnia bolą coraz bardziej. Osoby pracujące przy komputerze, czytające dużo książek czy magazynów lub po prostu przebywające w miejskim, zanieczyszczonym środowisku, nie są w stanie uniknąć kłopotów ze wzrokiem. Co można zrobić, jeśli nie mamy ochoty rezygnować z komputera, a martwimy się o zdrowie naszych oczu?
Oczywistym jest, że należy dobrać odpowiednie okulary czy soczewki jeśli cierpimy na wady wzroku oraz dopasować odpowiednie oświetlenie. Przerwy w pracy i odrywanie wzroku od monitora, patrzenie w dal, również mają nieoceniony wpływ na zdrowie oczu. Jednak często jest to zbyt mało – nasza krótkowzroczność się pogarsza, oczy bolą coraz bardziej i specjalistyczne krople wydają się nie wystarczać. Jedyną rozsądną opcją w takiej sytuacji jest zmiana lub uzupełnienie naszej diety. Czy spożywacie wystarczającą ilość witamin i mikroelementów, które wpływają na dobry wzrok?
Zmiana diety może pomóc wtedy gdy:
- czujemy nieprzyjemne uczucie suchości
- odczuwamy dyskomfort oczu
- nasze oczy są często zaczerwienione
- cierpimy na wzmożone łzawienie
- odczuwamy pieczenie oczu
- czujemy ból i zmęczenie wzroku
Aby poprawić swój wzrok, należy na stałe wprowadzić do diety witaminę A, C, E, antocyjany, luteinę, cynk oraz kwasy omega-3. Niedobór witamin prowadzi często do chorób, które utrudniają widzenie, są bolesne i nieprzyjemne. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zbiór witamin oraz ich sugerowaną dzienną dawkę, która zapewni wam zdrowe i wypoczęte oczy.
Niedobór witaminy A powoduje problemy z widzeniem po zmroku. Długotrwałe niedobory mogą doprowadzić nawet do zupełnej utraty wzroku. Witamina A jest tak istotna, gdyż bierze udział w syntezie rodopsyny, która absorbuje fotony światła oraz zwiększa ilość płynu nawilżającego oczy.
Znajdziemy w: marchwi, pomidorach, brzoskwiniach, szpinaku, brokułach, dyni, wątróbce.
Dzienne zapotrzebowanie: 700 mikrogramów.
Uwagi: witamina rozpuszcza się w tłuszczach.
Niedobór witaminy C może wpływać negatywnie na powstawanie zaćmy. Udowodniono, że wśród kobiet przyjmujących witaminę, ryzyko zachorowania zmniejsza się aż o 64%. Witamina C działa ochronnie na oczy narażone na nadmierne promieniowanie słoneczne, które powoduje zmiany oksydacyjne w soczewkach.
Znajdziemy w: cytrusach, winogronach, porzeczkach, jabłkach, brokułach, szparagach, kapuście.
Dzienne zapotrzebowanie: 50-100 mg.
Uwagi: witamina nie jest odporna na wysokie temperatury.
Witamina E jest nazywana witaminą młodości, gdyż spowalnia procesy starzenia się organizmu, w tym również oczu. Jako silny antyoksydant chroni szczelność błon śluzowych, zapobiegając utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Znajdziemy w: orzechach laskowych, zielonych warzywach, mleku, mące pełnoziarnistej, jajach.
Dzienne zapotrzebowanie: 8-13 mg.
Uwagi: witamina rozpuszcza się w tłuszczach i nie jest odporna na wysokie temperatury.
Antocyjany nadają barwę owocom. Są silnymi przeciwutleniaczami, które wzmacniają strukturę naczyń włosowatych znajdujących się w gałkach ocznych. Antocyjany odpowiadają podobnie jak witamina A za widzenie po zmroku. Jeśli często cierpimy na zapalenie spojówek, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę w naszej diecie.
Znajdziemy w: jagodach, śliwkach, aronii, winogronach, żurawinie.
Luteina jest odpowiedzialna za absorbowanie promieniowania elektromagnetycznego oraz wiązanie wolnych rodników. Spożywanie luteiny redukuje uszkodzenia plamki żółtej oka do 43%.
Znajdziemy w: szpinaku, zielonym groszku, selerze naciowym, brokułach.
Niedobory cynku mogą powodować pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem oraz krótkowzroczność. Jeśli w naszej diecie pojawia się sporo słodyczy, możemy cierpieć na niedobór cynku. Osoby stosujące niskokaloryczną dietę, odchudzające się oraz spożywające w znacznej ilości produkty roślinne powinny szczególnie pilnować ilości tego minerału w swoim jadłospisie.
Znajdziemy w: jajach, rybach, drobiu, grzybach, pestkach dyni, pełnoziarnistym pieczywie.
Kwasy omega-3 znajdują się w siatkówce oka i w fotoreceptorach. Są bardzo ważne ze względu na to, że są budulcem tkanki nerwowej.
Znajdziemy w: łososiu, orzechach włoskich, pstrągu, tuńczyku.
Dbając o zdrowie całego naszego organizmu pamiętajmy również o wzroku, który raz stracony jest praktycznie nie do odzyskania naturalnymi sposobami. Uzupełnianie wszystkich niezbędnych mikroelementów powinno wejść nam w nawyk, gdyż tylko w ten sposób ustrzeżemy się i zminimalizujemy ryzyko zachorowania na poważne choroby oczu. Witaminy, zbilansowana dieta i dbałość o otoczenie w jakim czytamy czy oglądamy telewizję, to podstawa dbania o zdrowie naszych oczu.
wstecz