Każdy z nas kojarzy tradycyjne lupy powiększające, które pozwalają na powiększenie nawet najmniejszych przedmiotów. Co to są jednak elektroniczne lupy? Czy jest to produkt potrzebny? W ofercie sklepów ze sprzętem optycznym możemy zauważyć nowoczesne urządzenia powiększające, jednak jak działają i dlaczego ich ceny są kilkukrotnie wyższe od standardowych modeli? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury.
Wysuszone i zmęczone oczy, które każdego dnia bolą coraz bardziej. Osoby pracujące przy komputerze, czytające dużo książek czy magazynów lub po prostu przebywające w miejskim, zanieczyszczonym środowisku, nie są w stanie uniknąć kłopotów ze wzrokiem. Co można zrobić, jeśli nie mamy ochoty rezygnować z komputera, a martwimy się o zdrowie naszych oczu?
Zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD jest to przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50. roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej), co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty. Rozróżnia się postać suchą i wysiękową, która może dotknąć także ludzi młodych.
Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu.
Choroba postępuje w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.
Degeneracja plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia.
Występuje u 8,8% populacji, częściej u kobiet, a jej częstość wzrasta z wiekiem i po 75. roku życia dotyczy już prawie 28% ludzi.
Na całym świecie liczba chorych sięga 50 mln.
W związku ze starzeniem się społeczeństwa problem AMD narasta, a schorzeniem zagrożonych jest ok. 10% osób po 45. roku życia.